עד הלום…

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מלחמת העצמאות, שהחלה מיד לאחר החלטת האומות המאוחדות על חלוקתה של ארץ ישראל לשתי מדינות, התרכזה בעיקר בדרכים המובילות לישובים יהודים ובתוך ישובים מעורבים ובוצעה ע"י פורעים וכנופיות ערביות. אולם עם הכרזתה של במדינה ביום שישי בצהריים ה' באייר תש"ח , למחרת צאת אחרון החיילים הבריטים את הארץ, החלה מתקפה של צבאות ערב בכל החזיתות- צבא לבנון פלש לגליל העליון, צבא סוריה לעמק הירדן והכנרת, צבא עירקי לבקעת הירדן, צבא ירדן לירושלים ולטרון וצבא מצרים לאזור הנגב. כל אלה עמדו מול הצבא שאך נולד- צה"ל. לכבוד יום העצמאות ולזכר אותם לוחמים אמיצים שעמדו מול הבאים לכלותינו. נצא לסיור בעקבות האתרים וסיפורי הקרבות של מלחמת העצמאות. והפעם בחזית הדרום.

מתחילים…

את הסיור נפתח בגשר עד הלום, שבאשדוד. מרחבת החנייה נצעד לכיוון הגשר הישן, נגיע לפילבוקס (עמדת שמירה בריטית שנבנתה לצורך הגנה על מסילות הרכבת מפני פורעים), בסמוך לעמדה ניצבת אנדרטה המציינת את הקרב שהתחולל במקום בין התאריכים 1-3 ביוני 1948, קרבות קשים שבהם נהרגו 54 מלוחמי חטיבת גבעתי והנגב. נרד במדרגות אל הגשר הישן, במהלך הקרבות פוצץ הגשר ע"י כוח הנדסה של צה"ל במטרה להדוף את התקדמות הצבא המצרי שהתקדם ללא הפרעה מכיוון אל עריש, מיד כשחנה הצבא המצרי בסמוך לגשר וליד הכפר הערבי איסדוד, תקפו מטוסי חיל האוויר ולוחמי חטיבות הנגב וגבעתי את הצבא המצרי, 54 מהלוחמים קיפחו את חייהם, אך מנעו את התקדמות הצבא המצרי לעבר תל אביב.
הגשר החדש שנבנה במקום נקרא עד הלום- עד כאן הגיעו המצרים. כשנשוב לכיוון החניה נפגוש אנדרטה מרשימה שהוקמה לזכר החיילים המצריים במסגרת הסכמי השלום עם מצרים.

ממשיכים..

מכאן נמשיך לבית הספר שדה- שקמים (ניצנים) , בית ספר שדה שקמים, שוכן על מיקומו של קיבוץ ניצנים שלפני מלחמת העצמאות, נחנה ונכנס לחצר בית הספר. קיבוץ ניצנים הוקם בשנת 1943, הקיבוץ היה ישוב יהודי מבודד בין כפרים ערביים, מיד לאחר הכרזת המדינה פונו כל ילדי הקיבוץ והאימהות ב"מבצע תינוק" , בקיבוץ נשארו הגברים וכ-10 חברות ומספר חיילים, סה"כ כ-140 מגינים.  עם עצירת הצבא המצרי באיסדוד, התפנו אלה לכיבוש הקיבוץ. בליל ה-6 ביוני החלה הפגזה קשה על הקיבוץ, לאחריה מטוסים מצריים הפגיזו את תעלות הקשר, בשעות הבוקר התקדמו חיילי חי"ר מצריים בחסות טנקים אל עבר הקיבוץ, המגינים ניסו לסגת מעמדותיהם ורבים מהם נפלו מאש האויב, מפקד הקיבוץ שהבין שכיבוש הקיבוץ הוא עניין של זמן קצר החליט להידבר עם הכוח המצרי, אחד החיילים שיצא אל הקצינים המצריים עם גופייה לבנה בידו, נורה למוות ע"י אחד הקצינים, לאחריו החליט המפקד לצאת בעצמו, פשט את גופייתו ויצא אל מול הכוח המצרי, אל מול עיניהם של מגיני הקיבוץ, נורה גם הוא.  אחת הלוחמות מירה בן ארי, שלפה את אקדחה וירתה בקצין היורה וכמובן שבכך הכריעה את חייה.  הקיבוץ נכבש.  ביום הקרב נהרגו 33 מגינים, 3 הצליחו להימלט והשאר נשבו בידי המצרים והובלו בתהלוכת ניצחון למג'דל (אשקלון של היום), חלקם מתו מפצעיהם בשבי.
במשך שנים רבות רדף אות קלון על חברי קיבוץ ניצנים על הסכמתם לכניעה ולהליכה בשבי האוייב.
כ-10 חודשים לאחר הקרב שוחררו השבויים וחזרו לאתר הקרב, רק אז לוקטו הגופות והובאו לקבורה בקבר אחים, הקיבוץ הוקם מחדש כ-3 קילומטר ממזרח לקיבוץ הישן. בביקורנו באתר נפגוש אנדרטה המוקדשת לנשים שנפלו בניצנים וללוחמות במערכות ישראל, עמדות ירי ותעלות קשר משוחזרות. במקום גם סרט המספר את סיפור הקרב (בתשלום).

אולי יעניין אתכם גם:

ימי גיבוש לעובדים המירוץ למיליון >>

ימי גיבוש >>

סדנאות גיבוש  >>

מניצנים נמשיך דרומה לקיבוץ נגבה, קיבוץ נגבה הוקם בשנת 1939 במסגרת יישובי חומה ומגדל, בחודש יולי 1948 לאחר נפילת קיבוץ ניצנים, החלה ההתקפה על הקיבוץ, המגינים היו נחושים להדוף את הכוח המצרי, למרות ההפגזות הכבדות של ירי מהאוויר ומתותחים, כוחות חי"ר ושיריון שניסו לכבוש את הקיבוץ מספר פעמים, לא עלה בידי המצרים לכובשו, המגינים עמדו במתקפות החוזרות במשך שלושה חודשים עד למבצע "יואב" שבו כבשו כוחות צהל את משטרת עירק-סודן ושיחררו את הסגר מסביב לקיבוץ, בסיור בקיבוץ נפגוש את הטנק המצרי המפורסם שניסה לפרוץ לתוך הקיבוץ ונהדף, את מגדל המים המחורר מהפגזות המצרים ואת האנדרטה לזכר החללים שמנציחה את אחוות הלוחמים ונחישותם.

לסיום…

נסיים את טיולנו במצודת יואב, היא משטרת עירק-סוודאן, המצודה נמצאת בין קיבוץ נגבה לקיבוץ שדה יואב, המצודה הוקמה ע"י הבריטים כנקודת משטרה ונמסרה לכוחות ערבים עם עזיבת הבריטים את ארץ ישראל. תפיסת המצודה ע"י הצבא המצרי הביא את המצרים לשליטה מלאה על האזור כולו, מספר ניסיונות נערכו ע"י לוחמי צהל לכיבוש המצודה וכולם נכשלו, רק בניסיון השמיני נערך מבצע בפיקודו של מפקד הפלמח יצחק שדה ובסיומו הצליח הכוח לכבוש את המצודה ולהניס את הכוחות המצריים ששלטו בו. כיבוש המצודה הציל את קיבוץ נגבה והאזור כולו. לאחר הלחימה הוסב שמה של המצודה למצודת יואב, ע"ש יואב דובנו מפקד קיבוץ נגבה שנפל בקרבות. כיום במצודה- אתר הנצחה המספר את הקרבות בדרום, מגדל תצפית ונשקים מתקופת המלחמה.

יום הזיכרון לחללי צהל מזכיר לנו שנה אחר שנה שלא על מגש הכסף, כדברי נתן אלתרמן, התקבלה המדינה כי אם על דם חלליה וגיבוריה, יום העצמאות הוא היום בו נעמוד זקופים וגאים בזכות אותם גיבורים.

 

יום גיבוש לכבוד יום העצמאות עם אל הטבע

חברת אל הטבע מתמחים באירועי חוויה בטבע, ימי גיבוש לעובדים , טיולים, אירועי בת/ בר מצווה בטבע וכן ימי כיף למשפחות ולחברים.

הזמינו דרכנו יום גיבוש ותהנו ממגוון רחב של אטרקציות, נופים עוצרי נשימה, הרצאות מעניינות והמון כיף וטבע!

התקשרו אלינו- 052-8388867

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

תמונה של הערבה

טיול חורפי בשפך שורק

רבים מאתנו זוכרים בוודאי את הימים ששיחקנו בדיונות הרבות סביב הערים ראשון לציון וחולון, את הדיונות תפסו גורדי שחקים,  כבישים

תמונה של עובדים רוכבים על גמל במהלך ימי גיבוש לעובדים

צבעי מדבר

בחודש פברואר מתכסים שדות הנגב המערבי והצפוני במרבדים ירוקים ואין סופיים המשובצים בצבעי פריחת הכלניות האדומות. טיול בין נופי וצבעי

תמונה של ירושלים בשעות הלילה

טיול משפחתי בשפלת יהודה

טיול משפחתי הוא התחביב המועדף לגיבוש המשפחה לאורך השנה כולה ובעיקר לקראת יום המשפחה,  אזור שפלת יהודה הוא אחד מן