מורשת והיסטוריה לאורך כביש 38

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כביש 38 החוצה את שפלת יהודה אינו כביש ארוך במיוחד, אורכו כ- 25 קילומטר בלבד, אך לאורכו אין ספור אתרים ארכאולוגיים,  אתרי מורשת ואתרים המוזכרים בסיפורי המקרא.

הכביש כיום שוכן על דרך עתיקה שחצתה את האזור מאזור פלשת- (אשקלון) אל כפרי ממלכת יהודה. בתקופה הרומית נסללה על התוואי דרך חדשה שחצתה את הארץ כולה מבאר שבע בדרום ועד מגידו בצפון לכבוד בואו של הקיסר אדריאנוס לארץ.

הכותב הינו הבעלים של חברת אל הטבע טיולים וכן יום גיבוש לעובדים

ההיסטוריה של כביש 38 

הבריטים הרחיבו את הכביש ובשנות השישים של המאה הקודמת נסלל הכביש מחדש וכך עמד עד לימים אלה… פרויקט הרחבתו ובניית מחלפים חדשים לאורכו עומד להסתיים בחודשים הקרובים

וישחרר סוף סוף את הפקקים הנוראיים שנוצרו בו.

טיול לאורכו של כביש 38 מתאים ויפה לאורך השנה כולה, אך כעת בתקופת האביב האזור יפה שבעתיים…

הנופים הפסטורליים, הפריחה היפה היישובים החקלאיים שלאורכו והשקט שמסביב אינם יכולים להסגיר את המלחמות הרבות והסיפורים הרבים שהתרחשו כאן מהעת העתיקה ועד לעת החדשה.

את הטיול נתחיל בפארק איילון

מדרום למחלף שער הגיא. פארק איילון (קנדה) שוכן מעל עמק איילון, הזכור לנו מהמשפט המפורסם של המצביא הראשון שקם לעם ישראל, יהושע בן נון "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון" כאן נעצר הירח והמשיך לזרוח באורו החלש כדי לאפשר לצבאו של יהושע בן נון לנצח את המלחמה במלכי הדרום.

מפארק איילון נגיע למחלף שער הגיא- באב אל וואד, לנצח שמור נא את שמותינו…. מילות השיר המקעקעות את זיכרון מלחמת העצמאות הקשה זכורות לכולנו, המשוריינים שבצד הדרך גם הם מנציחים את הקרב על הדרך לירושלים, בצד המחלף נראה את חאן באב אל וואד שבמהלך השנה האחרונה בוצעו בו עבודות שיקום ובקרוב יפתח לקהל כמוזיאון המספר את סיפור הקרב בדרך על העיר..

מאות מטרים ממחלף שער הגיא חוצה את הכביש דרך כורכר המכונה "דרך בורמה", זוהי הדרך החלופית ששימשה את לוחמי ההגנה כדי לעקוף את הכביש לירושלים הנצורה, ניתן לטייל לאורכה של דרך בורמה בין תצפיות, אנדרטאות, משלטים וחניוני פיקניק.

בהמשך הכביש אנו חולפים על פני המושב נחם

המושב נמצא על אדמות מושבה קטנה בשם הרטוב, מושבה קטנה ולה סיפור דרמתי גדול, המושבה נוסדה כמושבת  עולים מבולגריה באמצע שנות התשעים של המאה ה-19, 12 המשפחות שעלו לקרקע סבלו רבות משכניהם הערביים, מחלות, פגעי מזג אויר ומהשלטון העות'מני.  במהלך מאורעות תרפ"ט תקפו ערביי הסביבה את המושבה, אנשיה התפנו ממנה וראו מרחוק את מושבתם עולה באש. כשנה לאחר מכן חזרו אליה התושבים ושיקמו את מושבתם, אך עם פרוץ מלחמת מלחמת העצמאות הייתה המושבה נצורה בין כפרים ערביים עויינים, המושבה הותקפה מספר פעמים עד שהוחלט לפנותה מתושביה, מפקד הפעולה היה שלמה להט (ראש עירית תל אביב לשעבר), באישון לילה עזבו המתיישבים את מושבתם כאשר הם מותרים מאחור את כל רכושם שהפעם הם עצמם העלו באש למען לא יפול שלל בידי שכניהם. המושבה לא הוקמה עוד מחדש. בשנות ה-50 הוקם על אדמותיה המושב נחם. מוזיאון צנוע במושב מספר את סיפורה הטרגי של המושבה.

חלפנו על הצמתים אשתאול, שמשון (כבר מחלף…) וצרעה, שלושת הצמתים האלה קשורים יחדיו לסיפור דרמתי אחד- כאן באזור נולד ופעל שמשון הגיבור " וַתָּחֶל רוּחַ יְהוָה לְפַעֲמוֹ בְּמַחֲנֵה דָן בֵּין צָרְעָה וּבֵין אֶשְׁתָּאֹל…"  בצומת צרעה נעזוב לרגע את כביש 38 וניסע לעבר קיבוץ צרעה, נחלוף ע"פ הקיבוץ ונעלה בדרך פתלתלה בין החורש של יער צרעה ודרך הפסלים אל תל צרעה, כאן ע"פ המסורת נקבר שמשון " וַיַּעֲלוּ וַיִּקְבְּרוּ אוֹתוֹ בֵּין צָרְעָה וּבֵין אֶשְׁתָּאֹל בְּקֶבֶר מָנוֹחַ אָבִיו…"  מכאן תצפית יפייפה על האזור כולו ומסלול קליל המספר את הסיפור.

בחזרה אל כביש 38 

נחזור לכביש 38 , נעצור בסמוך לתל בית שמש, העיר בית שמש היא אחת הערים הגדולות והחשובות בעת העתיקה ומוזכרת מספר פעמים בסיפורי המקרא, הסיפור המוכר ביותר מספר על החזרתו של ארון הברית ע"י הפלישתים לאחר שזה גרם להם לצרות ומגפות, לפי הסיפור בהגיעה המשלחת לבית שמש, אנשי בית שמש נדבקים במגיפה גדולה ורבים מהם מתים…

בסיור קצר בתל נגלה שרידי בתים עתיקים, בורות מים, גתות, מתקנים להפקת שמן זית ומערכת ביצורים.

בהמשך הכביש פנייה למנזר בשם בית ג'ימאל , המנזר הוא ככפר קטן המוקף חומה, לפי המסורת הנוצרית כאן הייתה אחוזתו של רבן גמליאל, מה לרבן גמליאל ולנצרות שאלתם? ישנה מסורת שמספרת שרבן גמליאל עזר לסטפנוס, שהיה אחד מתלמידיו והפך לנוצרי קדוש, במשפט מול אנשי הסנהדרין לאחר שהואשם בחילול בית המקדש, אך עזרתו לא הועילה וזה נסקל באבנים, לאחר מותו הרשה רבן גמליאל לקבור את סטפנוס באחוזתו ומכאן קדושת המקום והקשר…

מהו בית ג'יאמל

בבית ג'יאמל שני מנזרים אחד של גברים העוסקים בחקלאות ובייצור יין וכבישת שמן זית ומנזר נשים שעוסקות בעיצוב כלי קרמיקה ושוקולד, בחנות קטנה בכניסה למנזר מוכרות הנזירות את מרכולתן.

בחזרה לכביש 38 …. ממערב לכביש אזור התעשייה של בית שמש, לכאן עבר בתקופה האחרונה בית הספר לשוטרים ובו הוקם מרכז מבקרים מרשים מרכז מורשת משטרת ישראל המציע לקבוצות סיור חינם לאורך שנותיה ופעילותה של משטרת ישראל. שווה ביקור.

בהמשך  בצומת עזקה נפנה ימינה ולאחר כקילומטר נפנה שמאלה עם השילוט לפארק בריטניה, נעפיל עם דרך האספלט המפותלת אל תל עזקה, נחנה את הרכב ונעלה ברגל למרומי התל, לאורך השביל לוחות אבן המספרים את סיפורו המופלא של הנער דוד שלחם בגבורה מול גוליית הענק, כאן למרגלות התל – עמק האלה של היום.  קרב קצר שסלל בעבורו את הדרך למלוכה, בראש התל תצפית נהדרת לכיוון מזרח- הרי יהודה, גוש עציון והרי חברון ולמערב – העיר אשדוד, קרית גת ועד אשקלון.

נמשיך לאורך הכביש דרומה 

בצומת שריגים נפנה שמאלה ומיד ימינה לפארק עדולם כאן בפארק מספר חורבות עתיקות בהן תגליות ארכיאולוגיות השופכות אור על החיים בעת העתיקה, נתחיל את הביקור בפארק בחורבת מידרס, במקום ישנן מספר מערות- מערות קבורה, מערות פעמון, מערת קולומבריום (שובך יונים), אבל הדובדבן שבמערות-  מערכת מערות מיסתור מפותלת וחוויתית במיוחד, הדרך במערה מסומנת בעזרת מחזירי אור. (פנסים חובה!)

מערות המסתור שימשו את לוחמי בר כוכבא במשך שלוש שנות המרד משנת 132 לספירה, במשך תקופת המרד נהגו המורדים לשהות במהלך היום במחילות המסתור ובשעות הלילה יצאו לפעילות מול הכובש הרומי בניסיון לגרשו מן הארץ, המרד כשל לבסוף לאחר שהמורדים התגלו במחילות. לאחר הביקור במידרס נמשיך לחורבת עתרי, גם כאן כפר עתיק בן כ 2000 שנים, בסיור בכפר נפגוש מקווי טהרה המעידים על יהדותם של תושביו של הכפר, מערת קבורה, גת לייצור יין, מערות פעמון מרישמות, מבנה ציבורי גדול, אבל עיקר החוויה היא מערת מסתור העוברת מתחת לבתי הכפר (פנסים, זוכרים?)

חורבת בוגרין

חורבה נוספת בפארק עדולם היא חורבת בורגין, גם כאן נערכו חפירות ארכיאולוגיות והתגלו בורות מים, גת, מחסנים, מתקנים חקלאיים ומבני מגורים, אבל האטרקציה המעניינת ביותר היא איך לא- מערת המסתור הדורשת זחילה ו… (נכון, פנסים).

ואם לא די לנו במערות, נסיים את טיולנו בגן לאומי בית גוברין- מרשה, בגן מספר אתרים מרשימים שהעניקו למקום את הזכות להיות אחד מאתרי מורשת עולמית ע"י אונסקו.

האתרים בגן כוללים מערת קולמבריום גדולה ומרשימה, בתי בד תת קרקעיים, וילה- בית מגורים מרשים בן למעלה מ 2000 שנים כשבתחתיתו חפרו מערכת מערות מרתקת, מערות קבורה מפוארות, מערות פעמון בגובה של מעל 30 מטר!!, אמפיתאטרון ששימש לזירת לחימה בין גלדיאטורים, עבדים וחיות פרא ועוד ועוד, לגן לאומי בית גוברין הקדישו יום שלם!

 

לאורך 25 קילומטר כל כך הרבה מורשת והיסטוריה ובמיוחד עכשיו פריחה הצובעות את האזור כולו בצבעים עזים.

הקדישו לכביש הקצר הזה י מספר ימי טיול וכך תהנו כל פעם מחדש.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

תמונה של הערבה

טיול חורפי בשפך שורק

רבים מאתנו זוכרים בוודאי את הימים ששיחקנו בדיונות הרבות סביב הערים ראשון לציון וחולון, את הדיונות תפסו גורדי שחקים,  כבישים

תמונה של עובדים רוכבים על גמל במהלך ימי גיבוש לעובדים

צבעי מדבר

בחודש פברואר מתכסים שדות הנגב המערבי והצפוני במרבדים ירוקים ואין סופיים המשובצים בצבעי פריחת הכלניות האדומות. טיול בין נופי וצבעי

תמונה של ירושלים בשעות הלילה

טיול משפחתי בשפלת יהודה

טיול משפחתי הוא התחביב המועדף לגיבוש המשפחה לאורך השנה כולה ובעיקר לקראת יום המשפחה,  אזור שפלת יהודה הוא אחד מן