טיול חורפי בשפך שורק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רבים מאתנו זוכרים בוודאי את הימים ששיחקנו בדיונות הרבות סביב הערים ראשון לציון וחולון,

את הדיונות תפסו גורדי שחקים,  כבישים וקניונים.

בין הפיתוח המואץ נותרו לנו איים קטנים שהפכו לשמורות טבע עשירות בבעלי חיים וצמחים,

אחת מהן היא שמורת שפך שורק.

 

הכותב הינו הבעלים של חברת אל הטבע – יום גיבוש לחברות ולעובדים

 

טיול באזור מתאים במיוחד בתקופת החורף, עכשיו ניתן לראות את נחל שורק זורם בעוצמה, במיוחד אחרי ימים גשומים, לראות פריחה של צמחי המדבר, לצפות בעופות נודדים, ליהנות מחוף הים המקסים שלא צפוף בעונה זו והכי חשוב להשתולל ולהתגלגל בדיונות הרבות שבמקום.

חורשת הצנחנים

את הטיול נתחיל בחורשת הצנחנים, אם יש לנו מזל ולא בשבת נוכל לראות צנחנים הצונחים ממטוסי ההרקולס, להצדיע!, במקום חורשת איקליפטוסים ושולחנות קק"ל, בקצה החורשה נמצא שביל המסומן בסימון שבילים שחור העובר לאורכו של שפך נחל שורק, חלקו של השביל נגיש לעגלות נכים.

 

נחל שורק

נחל שורק זורם מהרי ירושלים לאורך שפלת יהודה עד לשפכו בסמוך לקיבוץ פלמחים, אורכו של הנחל כ- 70 קילומטר, המים הזורמים בנחל בכל ימות השנה הם מי שופכין מטוהרים, אך בימי החורף זורמים בו מי שיטפונות, עופות מים רבים שטים בין שיחי הקנה ובנחל, אם נהיה קצת בשקט נבחין בצבי מים המשתזפים בשמש החורפית.

לאחר כ-500 מ' פונה השביל חדות שמאלה ואנו עוזבים את נוף הנחל ועוברים לנוף החולות.

 

תצפית הקורמונים

תצפית הקורמורנים אל התצפית נגיע בשביל העובר בחולות הנודדים שהפכו לשמורות טבע בזכות צמחים ייחודיים למקום הפורחים כעת כמו הרותם המדברי וסביון יפו ובעלי חיים שנדחקו מתנופת הבנייה הסמוכה, נוכל להבחין בשביל בעקבות של חרקים, מכרסמים ואף צבאיים המשוטטים באזור.

נעלה לתצפית ונצפה בלהקות הקורמורנים החורפות בין עצי האיקליפטוס בקרבת הנחל. לפני שנמשיך נקדיש זמן למשחקים בדיונה, אפשר בריצה או בגלגול עד למטה, נראה מי מגיע ראשון…

 

חוף פלמחים

שפך שורק וחוף פלמחים אחרי צעידה קצרה נגיע לרכס הכורכר נעפיל אל ראש הרכס לתצפית נפלא ו… לירידה תלולה היישר לחוף, החוף הבתולי והיפיפה של פלמחים עשיר בסלעי כורכר היוצרים בריכות קטנות, על החוף שפע של קונכיות בשלל צורות וצבעים ומחילות של סרטן החולות הלבן, נלך לאורך הים כאשר מראה הגלים המתנפצים לרגלינו, רוחות וריח הים באפנו יעמיקו לנו תחושה של שלווה ורוגע, נמשיך עד לנקודה בה רכס הכורכר נושק לים ולא מאפשר להמשיך, כאן נבחין בשביל המטפס את הרכס ועוקף את הים, נרד חזרה אל החוף של הקיבוץ ונמשיך עד חוף הדייגים.

לבאים עם שני רכבים מומלץ להשאיר רכב אחד כאן בסוף המסלול ולהקפיץ את הנהגים ומי שלא שיבחר נהג תורן שיחזור דרך הכביש לחורשה בה הושאר הרכב.

 

איזה יום כיף, מזל שלא נשארנו בבית…

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

תמונה של עובדים רוכבים על גמל במהלך ימי גיבוש לעובדים

צבעי מדבר

בחודש פברואר מתכסים שדות הנגב המערבי והצפוני במרבדים ירוקים ואין סופיים המשובצים בצבעי פריחת הכלניות האדומות. טיול בין נופי וצבעי

תמונה של ירושלים בשעות הלילה

טיול משפחתי בשפלת יהודה

טיול משפחתי הוא התחביב המועדף לגיבוש המשפחה לאורך השנה כולה ובעיקר לקראת יום המשפחה,  אזור שפלת יהודה הוא אחד מן

תמונה של עונת הדובדבן בגולן

עונת הדובדבן בגולן

חודש יוני מסמל את תחילתה של עונת הדובדבן ברמת הגולן, מקומות רבים באזור מציעים קטיף עצמי של הפרי המיוחד והאדום