נצחונו של חוף בצת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ניצחון מרשים נרשם החודש לטובת הארגונים הירוקים וכל חובבי הטבע, לשימור חוף בצת.

 

חוף בצת, שמדרום לראש הנקרה, נחשב לאחד החופים הטבעיים החשובים בישראל, בשל היותו אתר הטלה חשוב לצבי ים, אולם בשנת 2007 זכו יזמים פרטיים במכרז של מנהל מקרקעי ישראל, הכולל שטח של 206 דונם בתחומי החוף ובסמיכות לים, לצורך הקמת ארבעה כפרי נופש בהיקף של עשרות אלפי מ"ר בניה, מרכז מסחרי, חוות סוסים ואגם מלאכותי.

בשנים האחרונות, התנהל מאבק סביבתי נרחב כנגד הבניה בחוף, אותו הובילו בין השאר תושבים מהגליל המערבי, ארגונים ירוקים והחברה להגנת הטבע. לאחר שנים של מאבק הושגה פשרה שהיזמים יקבלו פיצוי כספי מהמדינה בתמורה לביטול התוכניות.

 

כותב שלומי טורקיה הבעלים של חברת אל הטבע – ארגון ימי גיבוש לעובדים

 

באווירת הניצחון, נצא לטיול בחוף בצת ובאזור

את הטיול נתחיל בגן לאומי תל אכזיב- אכזיב הינו ישוב קדום מהחשובים שבאזור צפון הארץ שהתפתח בזכות הנמל הקטן שהיה בו, כיום ניתן למצוא במקום שרידים ארכיאולוגיים, חוף יפיפה ומדשאות פיקניק. הכניסה בתשלום.

 

נמשיך צפונה לאורך החוף 

נמשיך מהגן לאומי צפונה לאורך החוף, נפגוש את מדינתו של אלי אביבי, בהמשך נמצא שפכו של נחל כזיב, מעל נחל כזיב, עוברים 2 גשרים, האחד גשר כביש ומעט מזרחית לו, גשר של מסילת רכבת. בליל 16 יוני 1946, במסגרת פעולת ליל הגשרים, שמטרתה הייתה לפוצץ 11 גשרים שונים שמקשרים את מדינת ישראל לשכנותיה, נשלחה חוליה של לוחמי פל"מח לפוצץ את גשרי הרכבת והכביש שמעל נחל כזיב. בעת הפעולה, התפתח קרב יריות שבמהלכו התפוצץ חלק מחומר הנפץ שנשאו הלוחמים עוד לפני שהונח מתחת לגשר. התוצאה הייתה שרק גשר הרכבת נהרס אך איתו נהרגו 14 לוחמים. לזכרם ולזכר מפקדם יחיעם ויץ (שעל שמו קיבוץ יחיעם), הוקמה במקום אנדרטה בשם יד לי"ד. נמשיך בטיולנו ונפגוש אנדרטה נוספת- אנדרטת העפלה, לכל אורך הדרך נבחין במפרצונים יפיפיים בהם נראה דגים, קיפודי ים וחלזונות וצמחית חוף, שפיתחה מנגנונים להתמודד עם הרוחות החזקות מן הים ועם רסס המים המלוחים.
לאחר 2 ק"מ, נגיע לשפך נחל בצת, בתוך היום נוכל לראות שלושה איים קטנים נחליאלי, שחף ותכלת, האיים היחידים שלחופי ישראל. איים אלו הינן שמורת טבע סגורה ולא ניתן לגשת אליהם.

בהמשך תלווה אותנו מסילת הרכבת מחיפה לבירות, שהוקמה במלחמת העולם ה- 2 ופעילותה הופסקה במלחמת השחרור. נתקל במסילה זו גם בביקורינו בהמשך בראש הנקרה.

 

בהמשך המסלול נגיע לאתר ראש הנקרה

 

לאחר הק"מ האחרון במסלולינו נגיע לאתר ראש הנקרה. צוק ראש הנקרה הוא הנקודה הצפונית של קו החוף במדינת ישראל, נעלה אל ראש הגבעה שממנה נשקף נוף מרהיב על חוף הים מכאן ועד מפרץ חיפה. ניתן גם לראות את המעבר ללבנון השכנה, שער שידע ימים יפים יותר. נרד בעזרת הרכבל אל אתר הנקרות המרשים, הסלע כאן הוא סלע גיר רך, שרשרת זעזועים תת-קרקעיים יצרה סדקים רבים בסלע, מי הגשמים שירדו במשך הזמן חדרו בעד סדקים אלה אל לבו של הסלע, המסו והרחיבו אותם עד שיצרו בתוכם מחילות ומערות קטנות. גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים ממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות.

בנקרות של ראש הנקרה מרגישים את קטנות האדם את מול איתני הטבע. המים ניתכים בעוצמה אדירה בסלע, במיוחד בשעות סערה, וניתזים אל על. ניתן לבקר במקום גם בשעות הלילה (בתאום מראש) ואז אור הירח המשתקף במים ושאון הגלים מעצים את החוויה.

 

מערת קשת

עוד באזור – מערת קשת מסלול הליכה קצר ונגיש בסמוך לישוב אדמית, יוביל אותנו למערת קשת, המערה היא בעצם קשת ענקית, תלויה ותחתיה תהום. בעבר הייתה המערה סגורה כמעט בכל עבריה, אלא שתהפוכות גיאולוגיות חשפו את פתחה הדרומי, התמוטטות פערה את תקרתה וכל מה שנותר הוא קשת סלע.

מערת נמר- מערת נטיפים שהכניסה אלה מחייבת פנסים וקצת אומץ…  קטעים מסוימים של המערה דורשים זחילה וטיפוס בסולמות

 

נמשיך אל נחל כזיב 

נחל כזיב – מסלול מדהים ביופיו, ארוך במקצת 6-8 ק"מ המתאים למשפחות אוהבות לכת, בדרך נפגוש את מבצר מונפורט, חורש ים תכוני, טחנות קמח, מעינות, נחל זורם וצמחיית נחלים עשירה.

נחל בצת- מסלול יפיפה, בן 5 ק"מ בו נפגוש חורבה עתיקה, מערה, נחל זורם עם בריכות ומפלונים.

מבצר יחיעם- מבצר צלבני, נמצא בקיבוץ יחיעם, מראש המבצר תצפית מדהימה על האזור.

 

תודה לכל הלוחמים האמיצים שלא ויתרו לכרישי הנדל"ן ולרשויות השונות והצילו את החוף המיוחד של בצת, זה הניצחון השני ברציפות בהצלת חופים לאחר הסרת התוכניות של כפר הנופש בפלמחים.

אבל המאבקים אינם מסתיימים, המאבק הבא הוא על חולות סמר שבערבה.

 

 

על כך בהמשך…

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

תמונה של הערבה

טיול חורפי בשפך שורק

רבים מאתנו זוכרים בוודאי את הימים ששיחקנו בדיונות הרבות סביב הערים ראשון לציון וחולון, את הדיונות תפסו גורדי שחקים,  כבישים

תמונה של עובדים רוכבים על גמל במהלך ימי גיבוש לעובדים

צבעי מדבר

בחודש פברואר מתכסים שדות הנגב המערבי והצפוני במרבדים ירוקים ואין סופיים המשובצים בצבעי פריחת הכלניות האדומות. טיול בין נופי וצבעי

תמונה של ירושלים בשעות הלילה

טיול משפחתי בשפלת יהודה

טיול משפחתי הוא התחביב המועדף לגיבוש המשפחה לאורך השנה כולה ובעיקר לקראת יום המשפחה,  אזור שפלת יהודה הוא אחד מן