יער צרעה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

טו בשבט חג האילנות, העצים והפרחים מתעוררים לפריחה חדשה ולשנה חדשה.

טו בשבט הוא גם חגה של קק"ל המשתפת את הציבור בנטיעות חדשות וסיורים ללא תשלום.
השנה מוזמן קהל המשתתפים לנטוע עצים חדשים ביער צרעה שבשפלת יהודה.
לקראת חגיגת הנטיעות נצא לטיול ברחבי היער.

הכותב הינו הבעלים של חברת "אל הטבע" – טיולים וכן ימי גיבוש לעובדים ולחברות

יער צרעה או בשמו הרשמי יער הנשיא

 

יער צרעה או בשמו הרשמי יער הנשיא (ע"ש הנשיא חיים וייצמן), נמצא באזור שפלת יהודה בין מושב אשתאול לקיבוץ צרעה. בקיץ האחרון שריפת ענק כילתה כ- 2000 דונם של חורש טבעי ונטוע המהווים כ-10% מגודלו של היער. ברחבי היער שפע של מסלולי טיול רגליים, שבילי 4X4, שבילי אופניים ופינות חמד רבות, נצא ונכיר את פינות החמד שביער.

מספר כניסות ליער, אנו ניכנס ליער מכביש 44, המחבר את צומת נחשון וצומת שמשון, כבר בכניסה ליער נוכל לראות את נזקי השריפה האחרונה, עצי אורן מפויחים חלקם עדיין ניצבים וחלקם קרסו, ניתן להבין את עוצמת האש וזו העת לשנן- שריפות נגרמות ע"י רשלנות!, זהירות!.
הדרך שאנו נוסעים בה החוצה את היער מצפון לדרום נקראת דרך הפסלים, דרך זו בת כ- 10 ק"מ עבירה לכל רכב ולאורכה פסלים רבים שעוצבו באבן ע"י אמנים שונים, ביוזמת קק"ל,  כדאי להתעכב ולהתבונן במספר פסלים שקיבלו השראתם מהנוף והטבע הסובב אותם ומסיפורי המקום.
לאורך דרך הפסלים מספר חניונים חלקם נגישים לנכים, פינות משחקים ואף מגרש קט רגל וכדורסל.

הנסיעה לאורך יער צרעה 

במהלך הנסיעה לאורך דרך הפסלים נגיע למצפה צרעה, זו היא מרפסת תצפית מרשימה הבנויה מקורות עץ, מבנה האבן שמתחת למצפה שימש כמפקדה זמנית של חטיבת הפלמ"ח ולאחר מכן מבנה ארעי של ראשוני חברי קיבוץ צרעה, שהשתמשו בו עד שעברו למקום הקבע של היישוב. מהמצפה נשקפים הנופים המרהיבים של עמק שורק, בית שמש והרי יהודה.

תמונה של יער צרעה
הנופים המרהיבים של עמק שורק, בית שמש והרי יהודה.

 

המשך הטיול אל יער צרעה

נמשיך בדרך הראשית עד שנגיע לחניון רחב ושלט המסמן את שביל התנך, מכאן נצא לסיור קצר בשביל מסודר המספר את סיפורו של שמשון הגיבור, הסיפור הדרמתי של שמשון הנזיר מבטן ולידה שנמנע מאלכוהול ונשים, נופל קורבן שוב ושוב ע"י נשים פלישתיות דווקא המפתות אותו לספר להן את סודותיו, את נקמתו בהן הוא מבצע בעם הפלישתי השוכן באזור, לאורך השביל מצוטטים פסוקי הסיפור, מומלץ להגיע גם ספר תנך ולספר כאן במקום את הסיפור, השביל מסתיים בתל צרעה, במעלה התל קבר שע"פ המסורת זהו קבר שמשון ומנוח אביו, כאן גם נסיים לקרוא את סופו המר של שמשון, לאחר שדלילה הפלישתית מפתה את מאהבה לגלות לה את סוד חוזקו, הוא נלקח למקדש הפלישתי ולקול צהלות ההמון, שמשון חובק את עמודי המקדש וזועק  " תמות נפשי עם פלישתים…" והסיפור מסתיים בפסוקים " ויהיו המתים אשר המית במותו רבים מאשר המית בחייו… ויקברו אותו בין צרעה ואשתאול בקבר מנוח אביו…", אתר הקבר שאנו עומדים לידו הפך בשנים האחרונות לאתר עלייה לרגל ולא מקרי הדבר שנפגוש קהל מתפללים המבקשים ישועות ובקשות מסביב לקבר, כיצד הפך המקום לפופולרי כל כך רק בשנים האחרונות, על כך סיפור קצר מסיפורי אבו נימר של דן בן אמוץ- מסופר על בדואי אחד שאהב מאוד את החמור שלו כל כך אהב אותו שקרא לו "אלשייח עבד אל רחמן", יום אחד באמצע המדבר נפל החמור ומת, קבר אותו הבדואי וישב ובכה עליו עד שעברה שיירת סוחרים, למה אתה בוכה שאלו אותו, קברתי היום את השייח שלי ענה להם, אל שייח עבד אל רחמן, מיד ירדו מהסוסים התפללו איתו ונתנו לו כסף, הלך הבדואי מרוצה ושמח עם הכסף שקיבל, בינתיים הסוחרים בנו בתלולית הקבר, מבנה מפואר לכבוד השייח, עוברים ושבים החלו להגיע למקום להתפלל והמקום הפך לאתר גדול עם חאן ובית קפה, חנות מזכרות קטנה ובקיצור יופי של פרנסה…  יום אחד עבר משם אותו בדואי וראה את המקום והשתומם, הרי זה הקבר של החמור שלי זעק, ההמונים כל כך כעסו שלקחו אותו לקאדי ששפט אותו ל עשרים מלקות ועשרה ימי מחבוש על שקרא לשייח חמור… ככה זה שיש אמונה, האמת לא חשובה…
נתרשם מהנוף היפיפייה, המערה הסמוכה וגת עתיקה הנמצאים בראש התל,  נרד בחזרה לרכבים ונמשיך בדרך הפסלים עד לקצה הרכס, במקום חניון נוסף בשם "אחרית הדבר" ובו פינת משחקים, גם כאן יש מסלול קצרצר ודרך נופית אך הפעם לכיוון מערב אל נופי מישור החוף, גם כאן נפגוש מציטוטי הסיפור של שמשון, אבל כאן העיקר זה הנוף המרשים וכאן גם מסתיים טיולינו.

אולי יעניין אתכם גם:

ימי גיבוש לעובדים המירוץ למיליון >>

סדנאות גיבוש  >>

 

לפרטים נוספים התקשרו אלינו לחברת אל הטבע  052-8388867

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

תמונה של הערבה

טיול חורפי בשפך שורק

רבים מאתנו זוכרים בוודאי את הימים ששיחקנו בדיונות הרבות סביב הערים ראשון לציון וחולון, את הדיונות תפסו גורדי שחקים,  כבישים

תמונה של עובדים רוכבים על גמל במהלך ימי גיבוש לעובדים

צבעי מדבר

בחודש פברואר מתכסים שדות הנגב המערבי והצפוני במרבדים ירוקים ואין סופיים המשובצים בצבעי פריחת הכלניות האדומות. טיול בין נופי וצבעי

תמונה של ירושלים בשעות הלילה

טיול משפחתי בשפלת יהודה

טיול משפחתי הוא התחביב המועדף לגיבוש המשפחה לאורך השנה כולה ובעיקר לקראת יום המשפחה,  אזור שפלת יהודה הוא אחד מן