טיול משפחתי בשפלת יהודה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

טיול משפחתי הוא התחביב המועדף לגיבוש המשפחה לאורך השנה כולה ובעיקר לקראת יום המשפחה,  אזור שפלת יהודה הוא אחד מן האזורים המרתקים והיפים בארץ, כאן התרחשו מספר רב מסיפורי המקרא, כאן לחמו חייליו של יהושע בן נון, חייליו של בר כוכבא וחיילי צהל כ 2000 שנים לאחר מכן.

הכותב הינו הבעלים של חברת אל הטבע – יום גיבוש לחברות ולעובדים

בעת העתיקה היה אזור שפלת יהודה פנינת נדלן מבוקשת, בשל האזורים החקלאיים הרבים שיש בעמקיו,  גובה הגבעות שמסביב וסלע הקירטון הרך ששימש חומר גלם לתעשיית הבניה ואיפשר חציבת מערות לגידול יונים. בשל הביקוש הרב ובשל מיקומו ב"דרך לירושלים" ידע האזור כולו מלחמות רבות, הראשונה שבן היא מלחמתו של יהושע במלכי הדרום שמהלכה יהושע קורא לאלוהי ישראל "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון" וכך מרוויח  שעות נוספות של חשיכה ומנצח במלחמה, כאן באזור נלחם הנער דוד מול גולית הפלשתי, לכאן נדד מכפר לכפר ארון הברית שנבזז ע"י הפלישתים, כאן נולד ופעל שמשון שאומרים שהיה גיבור, מכאן צעדו חייליו של הקיסר הרומי בדרכם לכיבוש ירושלים, כאן גם הסתתרו לוחמיו של בר כוכבא מפני הלגיון הרומי וכאן לחמו חיילי חטיבה 7 במלחמה עקובה מדם בניסיונות מרים לכבוש את מצודת לטרון במלחמת העצמאות אך ללא הצלחה.

אלפי שנות ההיסטוריה של האזור הותירו חורבות עתיקות, מאות מערות חצובות בסלע  מסוגים וגדלים שונים, פריטים ארכיאולוגים, הרבה פינות חמד וסיפורים רבים.

 

 

מתחילים במצפה הראל

(כביש 44) במקום נקודת תצפית על דרך בורמה ומפת תבליט של האזור המספרת את סיפורה של "הדרך לירושלים" במלחמת העצמאות, ניתן מכאן להמשיך על דרך בורמה, הדרך מתאימה לכל רכב וממנה מסתעפים שבילי אופניים ושבילי 4X4, דרך בורמה חוצה פינות חמד רבות, נקודות תצפית ומספר חניונים שבם ניתן לעצור ולטייל ברגל או לערוך פיקניק, בחניונים שלטי הסבר על המקום. מכאן נמשיך  ליער צרעה, נכנס אל היער בדרך הפסלים (כביש 44) לאורך הדרך פסלים שונים המתבלים את הנוף הפסטורלי, הדרך מובילה לחניון למרגלות תל צרעה, שממנו יוצא מסלול קצר בשם- שביל התנך, לאורך השביל שלטים המספרים את סיפורו של שמשון הגיבור מהולדתו ועד סופו הטרגי, המסלול מסתיים בקבר שמשון הקבור לפי המסורת לצד אביו מנוח. דרך הפסלים ממשיכה עד לקיבוץ צרעה, בסמוך לקיבוץ שלושה יקבי בוטיק שכדאי לבקר בהם-יקב מוני השוכן בחצר מנזר דיר רפעת, יקב צרעה ויקב טפרברג.

 

בית ג'מאל ופארק בריטי

נמשיך דרומה על כביש 38, נחלוף ליד תל בית שמש, שבתקופת החורף מכוסה בפריחה אדומה מרהיבה, בהמשך נפגוש פניה שמאלה ושלט המורה לבית ג'מאל, מיד לאחר הפניה נראה מימין  מספר דקלים מרהיבים, המקום נקרא עינות דקלים, תחתם ישנו מבנה נטוש ובו סולם היורד אל מעין קטן שניתן לשכשך בו.  נמשיך בדרך אל המנזר לסיור קצר, במתחם שני מסדרים האחד איטלקי לנזירים והשני מסדר האחיות בית לחם לנזירות, במתחם גם כנסייה מרשימה וחנות למוצרי הנזירים- יינות, שמן זית ומוצרי קרמיקה.

נחזור לכביש 38 בצומת עזקה נפנה ימינה ולאחר כקילומטר נפנה שמאלה עם השילוט לפארק בריטניה, נעפיל עם דרך האספלט המפותלת אל תל עזקה, נחנה את הרכב ונעלה ברגל למרומי התל, לאורך השביל לוחות אבן המספרים את סיפורו של הנער דוד שלחם בגבורה מול גוליית הענק, ניצחון שסלל בעבורו את הדרך למלוכה, בראש התל תצפית נהדרת לכיוון מזרח- הרי יהודה, גוש עציון והרי חברון ולמערב – העיר אשדוד, קרית גת ועד אשקלון, כאן ניתן להבין את מיקומו האסטרטגי של אזור שפלת יהודה בין הים והרי ירושלים. נחזור לרכבים ונמשיך עם דרך הנוף, לאורך הדרך מספר רב של חניונים, שבילי טיול רגליים ופריחת חורף יפיפייה, אחד המסלולים הרגליים המומלצים בפארק נקרא שביל הבורות והבארות, אורכו כ-3 קילומטר לאורכו מספר פינות חמד, מערה קטנה ויפה, גת עתיקה ובורות מים. כביש 353 חוצה את דרך הנוף ובמפגש איתו נפנה ימינה לכיוון הישוב לוזית, מול הכניסה לישוב נפנה שמאלה לדרך עפר שתיקח אותנו לאתר מרשים במיוחד- מערות לוזית, באתר שרשרת של מערות פעמון מרשימות בגובה של כ-30 מטר, המערות מחוברות בניהן ויוצרים תחושה של מסע בבטן האדמה, מערות אלה שימשו כמחצבות לחומרי בנייה ואף לגידול יונים, לאחר היציאה מהמערות נפנה בשביל דרומה ולאחר הליכה קצרה נבחין בבור, זהו פתחה של מערת מסתור מרשימה, נדליק פנסים (חובה) ונכנס פנימה, בתחילה בשפיפה , אחר כך בזחילה וכך עד ליציאה מצידה השני. איזה כייף!

עם הרכבים נחזור אל פארק בריטניה מהנקודה ממנה יצאנו, הפעם נמשיך לצידו הדרומי של הפארק (פונים ימינה)  בהמשך הדרך הראשית, עד להגעה למצפה משואה, נרד מהרכב לתצפית מרהיבה על כל האזור, מכאן יוצא שביל רגלי באורך כ-4 קילומטר עד לחורבת מדרס, השביל מתאים למשפחות מטיבות לכת (מומלץ לבצע עם שני רכבים לפחות) ממשואה ממשיך השביל לרמת אבישור וחורבת צורה-אם עדיין לא עשינו הפסקת קפה, זה הזמן והמקום.

 

פארק עדולם וחורבת מידרס

מחורבת צורה יורד השביל בחזרה לכביש 38 ומיד נפנה ימינה לפארק עדולם, כאן בפארק מספר חורבות עתיקות בהן תגליות ארכיאולוגיות השופכות אור על החיים בעת העתיקה, נתחיל את הביקור בפארק בחורבת מידרס, זהו כפר יהודי קטן מתקופת בית שני, במקום ישנה מערכת מערות מיסתור מפותלת וחוויתית במיוחד, הדרך במערה מסומנת בעזרת מחזירי אור. (פנסים חובה!)

מערות המסתור שימשו את לוחמי בר כוכבא במשך שלוש שנות המרד בשנת 132 לספירה, במשך כל תקופת המרד נהגו המורדים לשהות במהלך היום במחילות המסתור ובשעות הלילה יצאו לפעילות מול הכובש הרומי בניסיון לגרשו מן הארץ, המרד כשל לבסוף לאחר שהמורדים התגלו במחילות. עוד במקום מערת קולומבריום (שובך יונים ביוונית) שבה גודלו אלפי יונים לפרנסת תושבי הכפר, עוד במקום מערת קבורה מרשימה ואתר הנקרא "הפירמידה" – גל של אבנים בגובה כ-5 מטר ששימושו עדיין לא ברור.

לאחר הביקור במידרס נמשיך לחורבת עתרי, גם כאן כפר עתיק בן כ 2000 שנים, בסיור בכפר נפגוש מקווי טהרה המעידים על יהדותם של תושביו של הכפר, מערת קבורה, גת לייצור יין, מבנה ציבורי גדול, אבל עיקר החוויה היא מערת מסתור העוברת מתחת לבתי הכפר (פנסים, זוכרים?)

חורבה נוספת בפארק עדולם היא חורבת בורגין, גם כאן נערכו חפירות ארכיאולוגיות והתגלו בורות מים, גת, מחסנים, מתקנים חקלאיים ומבני מגורים, אבל האטרקציה המעניינת ביותר היא איך לא- מערת המסתור הדורשת זחילה ו… (נכון, פנסים).

מומלץ לבקר גם ביישובים הכפריים באזור (סגור בדרך כלל בשבתות) כאן נפגוש אנשים מסבירי פנים שהקימו בחצר ביתם עסק קטן שהוא גם תחביבם – יקבי בוטיק בעגור ובצפרירים, חוות עיזים בגבעת ישעיהו וחוות שביל עיזים במושב טל שחר את החווה מתפעלים רות ואלון שהפכו תחביב למקצוע והקימו דיר לתפארת במשק ההורים, אלון אחראי על הדיר ועל הגיבון ורות אחראית על המסעדה הקטנה ושיווק הגבינות המשובחות, מומלץ להתחיל כאן את היום בארוחת הבוקר המוגשת במקום וסיור בדיר (סגור בשבת המקום כשר!)

בגבעת ישעיהו ובצפרירים מארחים קבוצות בבתים מארחים עם ארוחה כורדית עשירה וטעימה במיוחד (יש לתאם מראש) ואם תרצו קצת אומנות בגבעת ישעיהו תבקרו את ניסים-אמן הברזל שאת מאות פסליו המקשטים את חצר הבית יצר מפסולת ברזל.

חובבי הארכיאולוגיה יכולים לבקר בגן הארכאולוגי של קקל הסמוך לצפרירים ובאוסף אבני מייל רומאית (אבנים ענקיות ומסותתות ששימשו לסימון דרכים ראשיות ומספר המיילים עד ליעד) שמעבר לגן הארכיאולוגי.

 

ימי גיבוש בירושלים ושפלת יהודה

חבל ארץ נהדר זה שמנינו רק חלק משפע האפשרויות והמסלולים החבויים בו עומד כיום במרכזו של מאבק ציבורי גדול בין ארגונים ירוקים ובין משרד האנרגיה שמכר זיכיון לחיפוש נפט באזור,

פעילות שעלולה להשחית את המורשת של האזור ואת השטחים הירוקים שהעניק לנו הטבע.

 

אני מקווה שאין בדעתכם לבצע את כל המסופר כאן ביום אחד, הקדישו לאזור שפלת יהודה וכך תהנו כל פעם מחדש.

יום משפחה מגבש ושמח.

 

 

 

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

תמונה של הערבה

טיול חורפי בשפך שורק

רבים מאתנו זוכרים בוודאי את הימים ששיחקנו בדיונות הרבות סביב הערים ראשון לציון וחולון, את הדיונות תפסו גורדי שחקים,  כבישים

תמונה של עובדים רוכבים על גמל במהלך ימי גיבוש לעובדים

צבעי מדבר

בחודש פברואר מתכסים שדות הנגב המערבי והצפוני במרבדים ירוקים ואין סופיים המשובצים בצבעי פריחת הכלניות האדומות. טיול בין נופי וצבעי

תמונה של עונת הדובדבן בגולן

עונת הדובדבן בגולן

חודש יוני מסמל את תחילתה של עונת הדובדבן ברמת הגולן, מקומות רבים באזור מציעים קטיף עצמי של הפרי המיוחד והאדום