טיול לגוש הציון בסימן יום העצמאות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

גוש עציון מתעורר לחיים חדשים, שפע של אטרקציות תיירותיות, גלריות לאומנים, יקבים מסעדות, מסלולי טיול ומרכז מבקרים המספר את אחד מהסיפורים המרגשים בתולדות מלחמת העצמאות וכל זאת בנופים עוצרי נשימה ומארחים מסבירי פנים.

סיפורו של גוש עציון הוא סיפור דרמתי ומרגש מנפילתו של הגוש במלחמת העצמאות דרך שחרור האזור במלחמת ששת הימים ועד הפיכתו לאחד מחבלי הארץ היפים ביותר והמעניינים לביקור.

מהלך האירועים 

ביום ד' באייר תש"ח, נדמו קולות הירי בקיבוץ כפר עציון, הקרב האחרון הסתיים, לאחר יומיים של קרבות מרים, נפל כפר עציון, רבים ממגיניו, חברי הקיבוץ ואנשי פלמ"ח נהרגו בקרב, כ 150הנותרים נכנעו לחיילי הלגיון הערבי אך נטבחו למוות, רק 4 לוחמים הצליחו להימלט מהתופת האכזרית,.

למחרת, ב-ה' באייר הכריז דוד בן גוריון, על הקמתה של  מדינת ישראל, באותה עת שלושת הקיבוצים הנותרים בגוש- משואות יצחק, רבדים ועין צורים נכנעו ללגיון וחבריהם הובלו לשבי בירדן, שם הם יפגשו לאחר כשבועיים את תושבי הרובע היהודי בירושלים  שנכנעו גם הם ללגיון הירדני עם כיבוש העיר העתיקה

240 !! מתיישבים ולוחמים נהרגו בהגנה על גוש עציון, השטח נכבש ע"י ירדן והוחרב לחלוטין.

תאריך נפילת גוש עציון הוכרז על יום זיכרון לאומי- יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

במשך זמן רב נותרו חללי גוש-עציון מושלכים בשטח וצבא ירדן לא איפשר להגיע אליהם ולהביאם לקבר ישראל. רק בחודש נובמבר 1949, לאחר משא ומתן דיפלומטי ארוך, התאפשר "מבצע ליקוט העצמות". בניצוחו של הרב הצבאי הראשי הרב שלמה במשך עשרה ימים נמשך המבצע. במהלכו, הפכו כל אבן ואבן כדי לברר שלא נותרה גופה אחד בכל רחבי הגוש.

הגוויות הועברו לשטח ישראל, רוכזו בירושלים, עם חללים נוספים מקרבות באזור ירושלים שגוויותיהם נאספו באותם ימים ונערכה לוויה ממלכתית ענקית בירושלים ללמעלה מ-300 חללים. באירוע זה נחנך בית הקברות הצבאי בהר הרצל.

במשך 19 שנים עמד חבל ארץ זה בשיממנו, עד למלחמת ששת הימים, בתום המלחמה, חזרו בני הדור השני להתיישב בגוש ובנו על החורבות  את הישובים מחדש, בעקבותיהם הגיעו רבים והקימו גוש יישובים פורח ומשגשג.

כיום מונה גוש עציון כ- 14 ישובים ובו מתגוררים מעל 40,000 תושבים.

אולי יעניין אתכם גם:

יום גיבוש >

ימי כיף לעובדים >

ימי גיבוש בסגנון המירוץ למיליון >

אתרים מומלצים לביקור 

מרכז מבקרים כפר עציון- במקום חזיון אור קולי המספר את סיפורו של גוש עציון במלחמת העצמאות, הסרט מרגש במיוחד ובו מומלץ לפתוח את הביקור, בסמוך למרכז המבקרים ממוקם בית ספר שדה עציון המציע טיולים באזור ואפשרויות לינה.

מרכז מבקרים כפר עציון- במקום חזיון אור קולי המספר את סיפורו של גוש עציון במלחמת העצמאות, הסרט מרגש במיוחד ובו מומלץ לפתוח את הביקור, בסמוך למרכז המבקרים ממוקם בית ספר שדה עציון המציע טיולים באזור ואפשרויות לינה.

חוות ארץ האיילים– אתר לחובבי האתגר והאקסטרים, במקום האומגה הארוכה ביותר בארץ, באורך של 600מ' מעל ואדי עמוק, גבוה גבוה מעל העצים, איזה כייף!!

גן לאומי הרודיון- אתר ארכיאולוגי שבו שכן ארמון הקיץ של המלך הורדוס ומקום קבורתו, במקום מחילות תת קרקעיות מתקופת מרד בר כוכבא.

האלון הבודד- עץ אלון עתיק שהפך לסמלה של גוש עציון, במקום תצפית מרהיבה על שפלת יהודה והקלטה של סיפור הגוש.

צרו קשר לתכנון מסלול – 052-8388867

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

תמונה של הערבה

טיול חורפי בשפך שורק

רבים מאתנו זוכרים בוודאי את הימים ששיחקנו בדיונות הרבות סביב הערים ראשון לציון וחולון, את הדיונות תפסו גורדי שחקים,  כבישים

תמונה של עובדים רוכבים על גמל במהלך ימי גיבוש לעובדים

צבעי מדבר

בחודש פברואר מתכסים שדות הנגב המערבי והצפוני במרבדים ירוקים ואין סופיים המשובצים בצבעי פריחת הכלניות האדומות. טיול בין נופי וצבעי

תמונה של ירושלים בשעות הלילה

טיול משפחתי בשפלת יהודה

טיול משפחתי הוא התחביב המועדף לגיבוש המשפחה לאורך השנה כולה ובעיקר לקראת יום המשפחה,  אזור שפלת יהודה הוא אחד מן