טבע באווירת פורים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במשך שנה שלמה אנו מחכים לחג פורים ובעיקר למנהג התחפושות, אבל בטבע כל יום פורים! מנהג התחפושות בטבע קיים בעיקר בחי ומעט בצומח- הם פושטים צורה, מחליפים ומשנים צורה באופן מדהים ומעורר פליאה. לתחפושות בטבע אנו קוראים- הסוואה.

תחפושות כדי לשרוד

תחפושות בטבע מתקיימות בצורות שונות- שינוי צבע, שינוי צורת גוף וחיקויי.
מלחמת הקיום בטבע דורשת מבעלי החיים להתמודד ולהסתגל לא רק לתנאי הסביבה והאקלים אלא גם להגנה בפני טורפים. הרצון לשרוד הוא המניע העיקרי ביותר בטבע. מין שאינו מצליח לשרוד, נכחד.
הסוואה טובה גורמת ל"הונאה" והופכת יצורים חיים ל"רואים ואינם נראים". היא גורמת למוסווה להיבלע בצבעי הסביבה, להיעלם מן העין, ומקשה על אחרים להבחין בנוכחותו. צבעי הגוף של בעלי-החיים המוסווים דומים לצבעי הסביבה ומשתלבים בה. לעתים קרובות גם צורת הגוף וגם ההתנהגות משלימים את ההסוואה המוצלחת.

החיות שמתחפשות כל השנה

אז הנה מספר תחפושות מדהימות בחסות הטבע:

הזיקית היא אולי בעל החיים המוכר ביותר ביכולת ההסוואה שלה, יכולתה של הזיקית לשנות את צבעיה בהתאם לרקע הסביבה בה היא נמצאת מאפשרת לזיקית לשרוד על עצים וצמחים וגם על האדמה מבלי להיחשף, אבל לא רק זאת, צבעה של הזיקית משתנה גם בהתאם למצב רוחה- פחד, חיזור, מזג אויר.
בשונה מהזיקית ישנם בעלי חיים שהתאימו במשך שנים של אבולוציה, את צבע גופם לסביבתם הטבעית, כדוגמת הדב הלבן שחי בקוטב המושלג או היעל החי על צוקים במדבר.
ישנם בעלי חיים שאינם מסתפקים בשינוי צבע הגוף בהתאם לסביבה, אלה ב"התחפשות" לעצמים דוממים-אבנים, גזעים, עלים ועוד, כזה הוא האבנון – דג טורף החי בקרקעית הים וכשמו הוא דומה לסלע קטן שעליו גדלים אצות וקשה ביותר לאבחנה, או זחל של פרפר לילה הנראה כמו ענף של עץ האשל עליו הוא חי.
לעיתים משתמשים בעלי החיים בשינוי צורת הגוף לצורך הסוואה לדוגמא מיני פרפרים שונים, "ציירו" לעצמם עיניים גדולות על כנפיהן כדי להרתיע טורפים.

אולי יעניין אתכם גם:

ימי גיבוש לעובדים המירוץ למיליון >>

ימי גיבוש >>

סדנאות גיבוש  >>

בשונה מהסוואה, ישנם בעלי חיים ש"צבעו" עצמם בצבעים נועזים ורב גוניים כמו בקרנבל, כדי להבליט עצמם  במיוחד ביערות וימות טרופיים, דוגמאות לכך הם החילזון העירום המכונה "הרקדנית הספרדיה", הקיסר ההדור והספוג האדום (דג טרופיים), תוכי ארה, הטווס ועוד, משערים שצבעי פרסומת אלה מסייעים בהפחדת האויבים, בשמירת הטריטוריה ובהכרת בני המין השני. גם מיני בעלי חיים רעילים צבועים בצבעים עזים כדי להרתיע אויבים וטורפים, כאלה הן למשל צפרדע חצי ארס הקטנה והיפיפייה שעורה מצופה בשכבה דקה של רעל קטלני, שבטים במרכז אמריקה ודרומה משתמשים ברעל כדי למשוך את חצי הצייד שלהם, מכאן שמה. והרעלן-ציפור שיר בצבע כתום עז, אחת ממיני העופות הבודדים הרעילים.
תחפושת נוספת היא "חיקוי", ישנם בעלי חיים ש"התחפשו" לבעלי חיים אחרים כדי ליהנות מהיתרונות שיש להם. כמו מספר מיני זבובים וחיפושיות שהתחפשו לדבורים או צרעות עוקצות בצבעי השחור כתום העזים כדי להזהיר טורפים.
חיקוי נוסף הוא כאשר בעל-חיים מדמה עצמו למת. תופעה זו מצויה אצל מיני חיפושיות והרווח הוא שזוחלים ודו-חיים צדים רק יצורים חיים שזזים, אך אינם מנסים לצוד טרף מת.
נסיים בחיקוי מדהים, נצנוץ הגחלילית משמש לתקשורת בין הזכר לנקבה, אבל מין של גחליליות המנצנצות בדרך שונה מהרגיל ומושכות אליה חרקים, כאשר אלה מגיעים אליה הם נופלים קורבן בין לסתותיה.

יום גיבוש לחברות עם אל הטבע

אכן תחפושות בטבע הן דבר נפלא ומעניין וזה רק קצה הקרחון, מעוניינים ביום גיבוש מעניין ומיוחד לעובדים שלכם? רוצים להפיק יום חוויתי שלא ישכח? חברת אל הטבע מפיקים ימי גיבוש לחברות ולפרטיים המשלבות פעילויות מאתגרות, הרצעות מעניינות וכמובן הטבע המדהים של ארץ ישראל!

צרו קשר לתכנון מסלול – 052-8388867

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

תמונה של הערבה

טיול חורפי בשפך שורק

רבים מאתנו זוכרים בוודאי את הימים ששיחקנו בדיונות הרבות סביב הערים ראשון לציון וחולון, את הדיונות תפסו גורדי שחקים,  כבישים

תמונה של עובדים רוכבים על גמל במהלך ימי גיבוש לעובדים

צבעי מדבר

בחודש פברואר מתכסים שדות הנגב המערבי והצפוני במרבדים ירוקים ואין סופיים המשובצים בצבעי פריחת הכלניות האדומות. טיול בין נופי וצבעי

תמונה של ירושלים בשעות הלילה

טיול משפחתי בשפלת יהודה

טיול משפחתי הוא התחביב המועדף לגיבוש המשפחה לאורך השנה כולה ובעיקר לקראת יום המשפחה,  אזור שפלת יהודה הוא אחד מן